Podle harmonogramu výzev a veřejných soutěží na rok 2022 je více než polovina z nich (9 ze 16) zahraničních.
I veřejná soutěž Gama 2 PP2 je vlastně předstupeň pro program EIC Accelerator. Odráží to dlouhodobou (správnou) strategii TA ČR více propojovat domácí a evropskou inovační scénu.
V rámcové nabídce komunitárních programů jsou významné (kromě dalších programů Horizon Europe) zejména EIC Granty rozdělené do tří úrovní EIC Pathfinder, EIC Transition a EIC Accelerator (viz naše aktualita Od března je možné žádat o granty Evropské investiční rady | INNOVATION LEADERSHIP AGENCY (ila.cz). Kromě výzev EIC Accelerator Open a EIC Accelerator Challenges, kde příjem žádostí končí dnes, nás v tomto roce ještě čekají
Výzvy „open“ nejsou oborově specifikovány, výzvy „challenges“ mají specifikované obory, kterých se týkají.
Podrobnosti o nich můžete nalézt na našem webu Dotační příležitosti | INNOVATION LEADERSHIP AGENCY (ila.cz).
Problémem těchto výzev je jejich brutální výběrovost. Opravdu jen málo pracovišť v ČR má vlastní technologie na takové úrovni, aby se prosadily v nelítostné mezinárodní konkurenci. Zkušenost ukazuje, že i celkově velmi dobře bodované projekty české provenience se nakonec ve finálním hodnocení pro financování neprosadí. Kromě toho některé z EIC grantů (typicky EIC Transition) podmiňují získání financování předchozí účastí v jiných grantových schématech EU, což určitý typ účastníků diskriminuje.
TA ČR se snaží řešit tyto problémy dvěma způsoby:
Získání dotace přímo z evropské dotační mašinerie (tedy komunitárních dotačních programů) není jednoduché a vyžaduje strategický přístup implementovaný v postupných krocích. Je to však patrně jediná cesta jak pozdvihnout inovační potenciál na špičkovou úroveň vedoucích zemí EU, kde se zatím bohužel nenalézá.
Pro případné další informace o výše uvedených programech můžete napsat na náš web ila@ila.cz, rádi Vám obratem odpovíme.