Aktuality

Výzvy TA ČR se propojují s výzvami z Horizon Europe

Podle harmonogramu výzev a veřejných soutěží na rok 2022 je více než polovina z nich (9 ze 16) zahraničních.

 I veřejná soutěž Gama 2 PP2 je vlastně předstupeň pro program EIC Accelerator. Odráží to dlouhodobou (správnou) strategii TA ČR více propojovat domácí a evropskou inovační scénu.

V rámcové nabídce komunitárních programů jsou významné (kromě dalších programů Horizon Europe) zejména EIC Granty rozdělené do tří úrovní EIC Pathfinder, EIC Transition a EIC Accelerator (viz naše aktualita Od března je možné žádat o granty Evropské investiční rady | INNOVATION LEADERSHIP AGENCY (ila.cz). Kromě výzev EIC Accelerator Open a EIC Accelerator Challenges, kde příjem žádostí končí dnes, nás v tomto roce ještě čekají

  • EIC Pathfinder - Open (termín podání výzev do 3. 5. 2022),
  • EIC Transition - Open (termín podání výzev do 4. 5 .2022),
  • EIC Transition - Challenges (termín podání výzev do 4. 5. 2022)
  • EIC Accelerator - Open (termín podání výzev do 15. 6. 2022),
  • EIC Accelerator - Challenges (termín podání výzev do 15. 6. 2022),

Výzvy „open“ nejsou oborově specifikovány, výzvy „challenges“ mají specifikované obory, kterých se týkají.

Podrobnosti o nich můžete nalézt na našem webu Dotační příležitosti | INNOVATION LEADERSHIP AGENCY (ila.cz).

Problémem těchto výzev je jejich brutální výběrovost. Opravdu jen málo pracovišť v ČR má vlastní technologie na takové úrovni, aby se prosadily v nelítostné mezinárodní konkurenci. Zkušenost ukazuje, že i celkově velmi dobře bodované projekty české provenience se nakonec ve finálním hodnocení pro financování neprosadí. Kromě toho některé z EIC grantů (typicky EIC Transition) podmiňují získání financování předchozí účastí v jiných grantových schématech EU, což určitý typ účastníků diskriminuje.

TA ČR se snaží řešit tyto problémy dvěma způsoby:

  1. V rámci evropského projektu, který koordinuje, dělá jakési „předvýběry s podporou“ tak, aby pomohl českým účastníkům do dalších kol, a tak je zapojil do „evropského dotačního kolotoče“. Typickým příkladem je Gama 2 (viz naše aktualita Čtvrtá veřejná soutěž programu GAMA 2 vyhlášena | INNOVATION LEADERSHIP AGENCY (ila.cz)), která simuluje (s poněkud méně příznivými podmínkami) program SME Instrument I programu Horizon2020. Úspěšní příjemci z ní mohou pokračovat do programu EIC Accelerator. Jiným příkladem je mezinárodní výzva ERA-NET Cofund M-ERA.NET 3 Call 2022 určená  mezinárodním výzkumným konsorciím, která se řídí mezinárodními pravidly společnými pro uchazeče ze všech zapojených zemí. Kromě mezinárodních podmínek musí čeští uchazeči splňovat také národní podmínky stanovené příslušným poskytovatelem podpory. Je zaměřená na šest oblastí:
    • Materials for energy,
    • Innovative surfaces, coatings and interfaces
    • High performance composites,
    • Functional materials,
    • New strategies for advanced material-based technologies in health applications (TA ČR nepodpoří projekty, které se týkají regenerativní medicíny),
    • Materials for Electronics.
  2. Projektům, které sice nedosáhnou na evropské financování, ale dosáhnou tolik bodů, že získají tzv. „Seal of Excellence“ nabízí další financování z národních zdrojů (typicky SoE EIC Accelerator 2020).

Získání dotace přímo z evropské dotační mašinerie (tedy komunitárních dotačních programů) není jednoduché a vyžaduje strategický přístup implementovaný v postupných krocích. Je to však patrně jediná cesta jak pozdvihnout inovační potenciál na špičkovou úroveň vedoucích zemí EU, kde se zatím bohužel nenalézá.

Pro případné další informace o výše uvedených programech můžete napsat na náš web ila@ila.cz, rádi Vám obratem odpovíme.

Přihlášení k odběru ILA newsletteru



Ochrana proti spamovacím robotům. Odpovězte prosím na následující otázku: Jaký je letos rok?

Otázky? Jsme tu pro vás. Ozvěte se.